środa, 11 styczeń 2017 08:26

"Większych zwolnień raczej nie będzie". Sokólskie szkoły w obliczu reformy systemu edukacji

W poniedziałek Prezydent RP podpisał ustawę reformującą system edukacji w Polsce. Zmiany dotkną również szkoły w Gminie Sokółka. Obawy mają przede wszystkim nauczyciele, rodzice i uczniowie. Jaki plan na ogólnopolską rewolucję oświaty ma sokólski Urząd Miejski? O koncepcjach rozmawialiśmy z Zastępcą Burmistrz Sokółki, Adamem Kowalczukiem.

Reforma przewiduje m.in. wygaszenie gimnazjów i utworzenie 8-letnich szkół podstawowych.

W Sokółce największe zmiany szykują się w obecnym Gimnazjum Nr 1 przy ul. Mickiewicza.
Gmina rozważa dwa warianty:
1.    Utworzenie kolejnej szkoły podstawowej. Wiąże się to ze zmianą obwodów szkolnych w Sokółce. Musiałoby dojść do bardzo głębokiej ingerencji w obwody, które obecnie funkcjonują, czyli przenoszenia dzieci z jednej do drugiej placówki (przykładowo: do tej pory dziecko chodziło do ZSI, teraz przejdzie np. do SP1).
2.    Wykorzystanie budynku gimnazjum przy ul. Mickiewicza jako części Szkoły Podstawowej Nr 1 – rozszerzenie funkcjonowania SP1 na dwa budynki (stary i budynek obecnego Gimnazjum Nr 1). Tu pojawił się kolejny pomysł, związany z obecnym Przedszkolem Nr 4 przy ul. Kołłątaja. Znajduje się ono w nie najlepszym stanie technicznym i istnieje duże prawdopodobieństwo, że za kilka lat budynek nie zostanie dopuszczony do użytkowania. Gmina wpadła na pomysł, żeby przy okazji reformy oświaty, do budynku SP 1 (obecnie jest tam edukacja wczesnoszkolna) przenieść dzieci właśnie z tego przedszkola. Rozwiązałoby to problem budynku Przedszkola Nr 4 oraz pozwoliłoby na pełniejsze wykorzystanie obecnego budynku Gimnazjum Nr 1 (większa liczba dzieci przejdzie z budynku SP1 do budynku gimnazjum). Przypomnieć należy, że dodatkowym zagospodarowaniem obiektu obecnego gimnazjum przy ul. Mickiewicza będzie docelowo szkoła muzyczna.

Szkoły na wsiach

Przede wszystkim, nie ma planów, żeby te szkoły zamykać. Będą one funkcjonowały poszerzone o VII i VIII klasę.

Co z nauczycielami?

Jeżeli chodzi o nauczycieli z Gimnazjum Nr 1, Burmistrz Kowalczuk twierdzi, że w obu branych pod uwagę wariantach, nauczyciele znaleźliby zatrudnienie – albo w nowej placówce (czyli przykładowo nowej Szkole Podstawowej Nr 4) albo jako nauczyciele w SP1.

 – Większych zwolnień raczej nie będzie, chociaż na dzień dzisiejszy jest to jeszcze trudno określić. Związane jest to m.in. z przejściami na emeryturę czy z przejściami na świadczenie kompensacyjne. Nasze analizy wskazują na to, że nawet jeżeli będzie to rozszerzona SP1, to ci nauczyciele znajdą tam w większości pracę (ponieważ będą tworzone nowe klasy). Chodzi tu przede wszystkim o nauczycieli przedmiotów, jak wf, język polski, języki obce, matematyka. W trudniejszej sytuacji mogą się niestety znaleźć nauczyciele przedmiotów ścisłych, jak fizyka, chemia i biologia, ponieważ godzin będzie trochę mniej niż w przypadku gimnazjum. – mówi Adam Kowalczuk. -Jednak mam nadzieję, że i ten problem uda się rozwiązać. – dodaje.

Reforma dotknąć może w dużej mierze również Zespół Szkół Ogólnokształcących na Zielonym Osiedlu. Tu także gimnazjum będzie wygaszane. Szkoła podstawowa, która tam obecnie funkcjonuje, ma niewiele oddziałów i niestety miejsc pracy zbyt dużo dla nauczycieli nie będzie.

- Gdy tamtejsze gimnazjum będzie wygaszane, faktycznie pracy i godzin lekcyjnych dla nauczycieli może być za mało. Mamy jednak plan dodatkowego zatrudnienia tych nauczycieli w innych placówkach (jako uzupełnienie etatów). Podobnie w przypadku nauczycieli np. z obecnego Gimnazjum Nr 1, którzy w przyszłym roku szkolnym nie będą mieli już pełnych etatów. Dodatkowe godziny będą mogli znaleźć też w szkołach podstawowych na wsiach, gdzie tworzone będą starsze klasy (VII i VIII). – mówi Adam Kowalczuk.
W jakim zakresie znajdą tam pracę?
– Ciężko powiedzieć, ponieważ  część nauczycieli tam pracujących ma kwalifikacje do nauczania przedmiotów, których do tej pory w szkole podstawowej nie było. Szkoły te będą wykorzystywały swoje zasoby kadrowe, ale w jakiejś części pojawi się też konieczność zatrudnienia nauczycieli fachowców, właśnie do chemii, biologii czy fizyki. – dodaje Kowalczuk.

Przygotowania, analizy i rozmowy z dyrektorami placówek prowadzone były przez Urząd Miejski od kilku miesięcy. Do 31 marca 2017 roku rady gmin podjąć muszą odpowiednią uchwałę. Poprzedzić ją ma pozytywna opinia kuratora oświaty (ten ma 21 dni na wydanie opinii). Urząd Miejski w Sokółce przedstawi swoją konkretną koncepcję Radzie Miejskiej. To do niej będzie należała ostateczna decyzja, co do kształtu szkolnictwa na naszym terenie w przyszłych latach.

/jj/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv