poniedziałek, 19 marzec 2018 10:00

Pięć medali dla Omega Sokółka w międzynarodowych zawodach [Zdjęcia]

W dniach 16-17.03.2018r. sześciu zawodników UKS OMEGA Sokółka wzięło udział w Międzynarodowych Zawodach Pływackich „Dzukija Cup” w Alytusie na Litwie.

Była to bardzo silnie obsadzona impreza, w  której startowało 500 zawodników z  26 klubów z Litwy, Łotwy, Rosji i Polski. Rywalizacja stała na bardzo wysokim poziomie. Wśród zawodników z Litwy startowali mistrzowie tego kraju, trenujący w szkołach mistrzostwa sportowego. Zawody były rozgrywane w trzech kategoriach wiekowych: 11-14 lat, 15-16 lat i 17 lat i starsi. Dla naszych zawodników była to kolejna w tym roku impreza na basenie o wymiarach olimpijskich /50m/, która ma na celu przygotowanie do Mistrzostw Polski 14 i 15-latków w lipcu br.

Pływacy z UKS OMEGA Sokółka, przygotowani przez trenerów Konrada Stackiewicza i Rafała Czarneckiego, zdobyli  w tej trudnej rywalizacji pięć  medali: cztery złote i jeden srebrny. Omega zajęła wysokie 7. miejsce w klasyfikacji medalowej imprezy, pomimo tego, że startowała tylko w pierwszym dniu zawodów.

W kategorii wiekowej 11-14 lat znakomite starty zaliczyła Zuzanna Rogowicz. Zuzia zwyciężyła na dystansie 200m stylem dowolnym, ustanawiając nowy rekord klubu. Zajęła również drugie miejsce na dystansie 50m stylem dowolnym. W klasyfikacji na najlepszego zawodnika w swojej kategorii  wiekowej /punkty Fina za jeden najlepszy start/ zajęła I miejsce. W tej kategorii wiekowej bardzo dobrze zaprezentowały się także Justyna Łopatecka i Iga Kuklicz. Obie w swoich startach plasowały się w połowie stawki wśród najmłoszych uczestniczek zawodów /startowały z pływaczkami o rok oraz dwa lata starszymi/. Pływaczki Omegi w swoich startach poprawiły rekordy życiowe, a Iga w konkurencjach 50m stylem dowolnym oraz 200m stylem klasycznym ustanowiła rekordy klubu na długim basenie.

W kategorii wiekowej 15-16 lat swoją bardzo dobrą dyspozycję potwierdzili Eryk Michałowski i Agnieszka Ancypo. Agnieszka dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium. Zwyciężyła na dystansie 50m i 200m stylem dowolnym, ustanawiając nowe rekordy klubu. Aga zajęła 5. miejsce w klasyfikacji na najlepszą zawodniczkę w swojej kategorii wiekowej. Eryk po znakomitych startach zwyciężył na 200m stylem klasycznym. „Otarł się” również o podium, zajmując czwarte miejsce na  dystansie 200m stylem zmiennym. We wszystkich swoich trzech startach ustanowił nowe rekordy klubu /startował jeszcze na 50m stylem dowolnym/. W tej samej kategorii wiekowej udane starty zaliczyła Julia Sołoniewicz. Zajęła 9. miejsce w rywalizacji na 50 m stylem dowolnym oraz 5. na dystansie 100m stylem motylkowym /najlepsze miejsce wśród 15-latek/. W  obu startach poprawiła swoje rekordy życiowe.

Tekst i zdjęcia: Omega Sokółka