wtorek, 17 grudzień 2019 10:00

Kolorowe motyle zagościły na ścianie pracowni w dąbrowskim Zespole Szkół [Film i Zdjęcia]

Projekt Motyle jest zachęceniem do działania poprzez edukację, sztukę i tworzenie pamiątek.

Wykorzystuje lekcje dotyczące Holokaustu, edukuje o zagrożeniach związanych z nienawiścią i bigoterią, a także pielęgnuje empatię i odpowiedzialność społeczną. Uczestnicy warsztatów wykonują gipsowe motyle, które są stale przedstawiane jako symbole odporności i nadziei, w celu stworzenia 1,5 miliona motyli na całym świecie-po jednym dla każdego dziecka, które zginęło w Holokauście, i uhonorowania ocalałych.

Projekt jest dedykowany dzieciom żydowskim, które zginęły w Holokauście.
Zespole Szkół im. generała Nikodema Sulika w Dąbrowie Białostockiej, po raz pierwszy wziął udział w tym wyjątkowym projekcie. Organizatorom bardzo zależało na tym, aby w zajęciach uczestniczyli podopieczni z Warsztatów Terapii Zajęciowej z Dąbrowy Białostockiej, gdyż ci podopieczni mają inną wrażliwość, inaczej postrzegają otaczający nas świat. Spotkanie miało charakter integracyjny, pozwoliło również na wspólne wykonanie symbolicznych motyli które upamiętniają Holokaust dzieci żydowskich. Pomysł na tę akcję narodził się w 2006 roku w Stanach Zjednoczonych gdzie następnie trafił do Europy. Do dąbrowskiego Zespołu Szkół trafił dzięki Pani Dorocie Budzińskiej, gdzie po raz pierwszy spotkała się z ta inicjatywą na czerwcowym seminarium TOLI gdzie była obecna współtwórczyni tego projektu Pani Cheryl Rattner Price.

Tam właśnie po raz pierwszy na zajęciach wykonywaliśmy te piękne kolorowe motyle, otrzymaliśmy również figurki motyli oraz farby. Wydarzenie w Liceum w Dąbrowie Białostockiej wpisuje się w cykl działań "Odczytywanie popiołów - śladami dąbrowskich Żydów". Naszą kolejną akcją chcemy nie tylko edukować, lecz również integrować społeczność uczniowską z osobami niepełnosprawnymi z Warsztatu Terapii Zajęciowej.
Dzięki pomocy uczniów udało się również przetłumaczyć teksty biografii dzieci straconych w Holokauscie - tłumaczy nam w rozmowie Pani Dorota Budzińska, nauczyciel Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej.

Zdjęcia dzięki uprzejmości Pani Anety Fiećko-Luty.

/TL/

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv