• 1

  


 

czwartek, 18 czerwiec 2015 13:09

O zaślubinach na dzisiejszym "Czytaniu w bramie" w Sokółce [Zdjęcia]

Dziś w Sokółce odbyło się pierwsze z cyklu spotkań „Czytanie w bramie”.

Akcja ma za zadanie przywrócenie pamięci o zwyczajach religijnych mieszkańców Sokółki: katolików, prawosławnych, wyznawców judaizmu, Tatarów i Romów oraz poszukiwanie elementów łączących te wyznania i kultury. To też sposób na zwiększenie naszej tolerancji na inność.

- Pomysł narodził się tak naprawdę w Krynkach. To tam w zeszłym roku zrealizowałyśmy taki projekt. Hania Sienkiewicz zauważyła, że jest bardzo niski stopień tolerancji na inność kulturową w Krynkach. Doszła do wniosku, że trzeba przybliżyć mieszkańcom te cztery kultury, które tam współistnieją. Pomysł się udał i chcieliśmy go zrealizować w Sokółce, dołączając oczywiście jeszcze jedną kulturę – romską. - powiedziała nam Elżbieta Szarkowska prezes UTW, współorganizator „Czytania w bramie”.

Cały cykl spotkań jest podzielony na pięć części. Dzisiejsza dotyczyła tematu zaślubin. Przed nami jeszcze cztery spotkania poświęcone: narodzinom, świętom, pochówkowi oraz ostatnie – integracyjne o charakterze gry miejskiej.

Organizatorem „Czytania w bramie” jest Związek Tatarów Rzeczypospolitej Polskiej Oddział Bohoniki, we współpracy z: Uniwersytetem Trzeciego Wieku, Biblioteką Publiczną w Sokółce, Zespołem Szkół w Sokółce, Sokólskim Ośrodkiem Kultury. Akcja jest finansowana przez Program Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowany przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce i Fundacja "Sokólski Fundusz Lokalny” w ramach „Działaj Lokalnie”.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv