niedziela, 12 maj 2024 20:15

Zorza polarna w obiektywach widzów [Zdjęcia od Widzów]

Wieczorami od 10 do 12 maja 2024 roku, niebo oświetliła zorza polarna, tworząc fenomenalny widok, który udało się uwiecznić na zdjęciach. Nasi widzowie podzielili się z nami swoimi fotografiami tego niezwykłego zjawiska. W naszej galerii znajdziecie niesamowite fotografie zorzy polarnej. Jeśli posiadacie Państwo zdjęcia tego niezwykłego wydarzenia i chcielibyście się nimi podzielić, prosimy o przesłanie ich na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zorza jest zjawiskiem atmosferycznym, występującym w pobliżu obszarów polarnych Ziemi. Powstaje w wyniku oddziaływania cząstek wiatru słonecznego z polarnym polem magnetycznym planety. Gdy cząsteczki te wnikają do atmosfery ziemskiej, zderzają się z cząsteczkami gazów, co powoduje emisję światła. Efektem są barwne świetlne zorze, które mogą przybierać różne formy i kolory, takie jak zielony, różowy, niebieski czy fioletowy. Zorze polarne są widoczne głównie w okolicach biegunów, ale w przypadku silnych aktywności słonecznych mogą być obserwowane również na nieco niższych szerokościach geograficznych.

Burza geometryczna nad Polską jest dość rzadkim zjawiskiem, ale zdarza się, że można ją zaobserwować, zwłaszcza w przypadku dużych i silnych rozbłysków słonecznych. Najbardziej prawdopodobne jest to na północy kraju, szczególnie w okolicach obszarów przygranicznych z krajami skandynawskimi, takimi jak np. Suwalszczyzna czy Podlasie. Jednakże, w tych regionach, widok zorzy polarnych nad Polską nie jest gwarantowany i zależy od wielu czynników, w tym od intensywności aktywności słonecznej oraz od warunków atmosferycznych.

 

Zdjęcia Widzów:

 

 

opr./TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv