środa, 15 maj 2024 15:32

Uczniowie z dąbrowskiego Zespołu Szkół uczcili 80. rocznicę bitwy pod Monte Casino [Film]

Uroczystym apelem pod pomnikiem upamiętniającym generała Nikodema Sulika, uczniowie Zespołu Szkół w Dąbrowie Białostockiej, którego patronem jest generał Sulik, uczcili osiemdziesiątą rocznicę Bitwy pod Monte Cassino.

Po wciągnięciu flagi na maszt oraz odśpiewaniu Hymnu Państwowego głos zabrał Dyrektor Zespołu Szkół, Jarosław Budnik, oraz zaproszeni goście.

Bitwa pod Monte Cassino była jednym z najważniejszych starć II wojny światowej na froncie włoskim. Trwała od 17 stycznia do 18 maja 1944 roku i miała miejsce w rejonie klasztoru benedyktyńskiego Monte Cassino w Apeninach. Głównymi uczestnikami konfliktu były siły alianckie, w tym przede wszystkim wojska polskie, brytyjskie, amerykańskie oraz nowozelandzkie, oraz niemieckie.

Bitwa była prowadzona w ramach kampanii włoskiej, która miała na celu wyzwolenie Półwyspu Apenińskiego spod kontroli niemieckiej. Kluczowym punktem obrony niemieckiej linii była strategiczna pozycja Monte Cassino, kontrolująca ważny szlak komunikacyjny w kierunku Rzymu.

Bitwa była skomplikowanym i krwawym starciem, obejmującym ciężkie walki w trudnym terenie górskim i umocnieniach obronnych wokół klasztoru. W wyniku ostrzału artyleryjskiego, bombardowań i zaciekłych walk piechoty, klasztor został zniszczony, co wywołało kontrowersje związane z celowością tego działania.

W ostatecznym rozrachunku bitwa zakończyła się zwycięstwem aliantów, co umożliwiło kontynuację ofensywy w kierunku Rzymu i przyczyniło się do klęski wojsk niemieckich we Włoszech. Jednym z najbardziej zasłużonych w tej bitwie były polskie oddziały, które przeprowadziły decydujący szturm na Monte Cassino, ponosząc ciężkie straty.

Bitwa pod Monte Cassino jest pamiętana jako jedno z najbardziej tragicznych i heroicznych wydarzeń II wojny światowej, a jej upamiętnienie ma szczególne znaczenie dla narodów, które brały w niej udział.

Zapraszamy do obejrzenia naszej relacji z tego wydarzenia.

 

 

/TL/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv