poniedziałek, 19 wrzesień 2016 11:27

To starcie dało zwycięstwo w całej wojnie Polsko-Bolszewickiej. Obchody 96. rocznicy Bitwy Niemeńskiej [Zdjęcia]

Wczoraj w Sokółce odbyły się uroczystości upamiętniające 96. rocznicę Bitwy Niemeńskiej.

Uroczystości zaczęły się tradycyjnie już Mszą Świętą w kościele pw. św. Antoniego. Później delegacje i poczty sztandarowe przemaszerowały pod pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego. Tam również zakończono III Sztafetę Niepodległości.   

- Bitwa Warszawska przeszła do historii jako jedna z największych bitew w jej dziejach. Jednak wojska Sowieckie pozostały na ziemiach Polskich i przygotowywały się do kontrofensywy. By zwycięstwo pod Warszawą przeistoczyć w zwycięstwo w całej wojnie konieczny był jeszcze jeden ogromny wysiłek. W trwających tydzień bojach toczonych m.in. na sokólskich polach, które przeszły do historii jako Bitwa Niemeńska i dało Polsce zwycięstwo w całej wojnie. - mówił Adam Kowalczuk, zastępca Burmistrz Sokółki.
 
- Zgromadziliśmy się pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego w rocznicę Bitwy Niemeńskiej. Stanowiła ona ostatnie stracie w wojnie Polsko-Bolszewickiej, która doprowadziła Polaków do zwycięskiego zakończenia walk i ostatecznego pokonania nieprzyjaciela. Bitwa ta nie zakończyła by się zwycięstwem gdyby nie świetnie przygotowana strategia działań wojennych. Było to także świadectwo wielkiego poświęcenia żołnierzy. - mówił w swoim przemówieniu Krzysztof Szczebiot, członek zarządu Powiatu Sokólskiego.
 
- Konflikt między Rosją, a Polską w 1920 roku i ta inwazja bolszewicka, nie była tylko jedną bitwa. Bitwa Warszawska zmieniła bieg tej wojny i spowodowała, że sowieci nie poszli dalej na zachód. Sokółka pamięta o tym starciu oraz o Bitwie Niemeńskiej, która była w końcowej fazie nie mniej ważna niż ta pierwsza nazywana słusznie Cudem nad Wisłą. Tylko dwa miasta w Polsce pamiętają o tej bitwie, to właśnie Sokółka i Sejny. Dziękuje za to, że o niej pamiętacie i wspólnie możemy się spotykać i o niej mówić. - stwierdził wczoraj Jarosław Zieliński, wiceminister Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Po oddaniu salwy honorowej przez kompanię reprezentacyjną Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, delegacje złożyły kwiaty pod pomnikiem Marszałka Piłsudskiego. Uroczystości zakończył koncert Młodzieżowej Orkiestry Dętej oraz występ mażoretek z Gimnazjum nr 1 w Sokółce./ps/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv