środa, 14 grudzień 2016 09:36

WKU prowadzi nabór

Wojskowa Komenda Uzupełnień w Białymstoku prowadzi nabór do służby w jednostkach Wojsk Obrony Terytorialnej. Chętni mogą zgłaszać się do Punktu Informacyjnego w siedzibie WKU w Białymstoku, ul. Lipowa 35.

Punkt Informacyjny funkcjonuje:

- w poniedziałek w godzinach od 13:00 do 17:00

- w środę i piątek w godzinach od 09:00 do 13:00

W godzinach pracy punktu przedstawiciele I Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej przy współudziale specjalistów WKU, przeprowadzą rozmowy ze zgłaszającymi się  kandydatami, dotyczące służby w OT i dokonują wstępnej oceny kwalifikacji chętnych. Ci, którzy przejdą weryfikację, będą mieli szansę na stałą pracę w wojsku.

Do terytorialnej służby wojskowej (TWS) może być powołana osoba, która spełnia następujące warunki:

1. posiada obywatelstwo polskie,
2. posiada zdolność fizyczną i psychiczną do pełnienia czynnej służby wojskowej,
3. posiada wiek co najmniej osiemnastu lat,
4. nie była karana za przestępstwo umyślne,
5. nie była przeznaczona do służby zastępczej,
6. nie pełni innego rodzaju czynnej służby wojskowej lub nie posiada nadanego przydziału kryzysowego,
7. nie jest reklamowana od obowiązku pełnienia czynnej służby wojskowej w razie ogłoszenia mobilizacji i w czasie wojny lub w przypadku nadania przydziału organizacyjno-mobilizacyjnego w formie zbiorowej listy imiennej w jednostce przewidzianej do militaryzacji,
8. posiada wykształcenie:
  a) co najmniej wyższe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie oficerów,
  b) co najmniej średnie – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie podoficerów,
  c) co najmniej podstawowe – w przypadku pełnienia służby na stanowisku służbowym w korpusie szeregowych.

Pierwszeństwo w powołaniu do terytorialnej służby wojskowej przysługuje:

1. osobom posiadającym pobyt stały (zamieszkanie) lub pobyt czasowy powyżej trzech miesięcy na obszarze dyslokacji miejsca pełnienia tej służby;
2. byłym żołnierzom zawodowym;
3. członkom proobronnych organizacji pozarządowych, które podpisały porozumienie o współpracy z Ministrem Obrony Narodowej lub dowódcami jednostek wojskowych, posiadającym rekomendacje władz tych organizacji;
4. absolwentom szkół realizujących programy innowacyjne lub eksperymentalne przysposobienia obronnego lub edukacji dla bezpieczeństwa.

Szczegółowe informacje dotyczące służby w OT:

W przypadku osób, które wcześniej nie pełniły czynnej służby wojskowej i nie złożyły przysięgi wojskowej, powołanie może nastąpić wyłącznie na stanowisko służbowe w korpusie szeregowych.
Terytorialną służbę wojskową żołnierz OT pełni rotacyjnie lub dyspozycyjnie.
Terytorialną służbę wojskową żołnierz OT pełni rotacyjnie w jednostce wojskowej, w określonych przez dowódcę jednostki wojskowej dniach służby, co najmniej raz w miesiącu przez okres dwóch dni w czasie wolnym od pracy.
Terytorialną służbę wojskową żołnierz OT może pełnić rotacyjnie również w inne dni, stosownie do potrzeb Sił Zbrojnych, zgodnie z rocznym wykazem sporządzonym przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, uzgodnionym z tym żołnierzem.
Terytorialną służbę wojskową żołnierz OT pełni dyspozycyjnie poza jednostką wojskową, pozostając w gotowości do stawienia się do służby pełnionej rotacyjnie w terminie i miejscu wskazanym przez dowódcę jednostki wojskowej.
Żołnierze OT, którzy wcześniej nie pełnili czynnej służby wojskowej i nie złożyli przysięgi wojskowej, w pierwszym okresie pełnią terytorialną służbę wojskową rotacyjnie nieprzerwanie przez okres szesnastu dni, w ramach którego żołnierze OT odbywają szkolenie podstawowe i składają przysięgę wojskową. W uzasadnionych przypadkach szkolenie podstawowe można odbyć w kilku okresach w ciągu czterech miesięcy w czasie wolnym od pracy.
Z dniem rozpoczęcia pełnienia wojskowej służby terytorialnej żołnierze otrzymują tytuł „żołnierz OT”.
Czas trwania terytorialnej służby wojskowej wynosi od roku do sześciu lat.
Czas trwania terytorialnej służby wojskowej może zostać przedłużony na kolejny okres, na wniosek lub za zgodą żołnierza OT, przez dowódcę jednostki wojskowej, w której żołnierz OT pełni służbę, w trakcie pełnienia tej służby.

Uprawnienia żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej:

- uposażenie zasadnicze za każdy dzień trwania ćwiczeń;
- dodatek za gotowość bojową, w wysokości 10% najniższego uposażenia zasadniczego żołnierza zawodowego;
- świadczenie pieniężne rekompensujące utracone wynagrodzenie ze stosunku pracy lub stosunku służbowego albo dochód z prowadzonej działalności gospodarczej lub rolniczej, które mogliby uzyskać w okresie pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie;
- bezpłatne zakwaterowanie zbiorowe na czas pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie;
- bezpłatne umundurowanie i wyekwipowanie wojskowe lub równoważnik pieniężny;
- bezpłatne wyżywienie w okresie pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie;
- trwałość stosunku pracy i ochrona pracownika przed zwolnieniem. W okresie między dniem doręczenia pracownikowi karty powołania do czynnej służby wojskowej a jej odbyciem stosunek pracy nie może być przez pracodawcę wypowiedziany ani rozwiązany;
- opłacanie składek z tytułu ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego w okresie pełnienia terytorialnej służby wojskowej rotacyjnie;

Żołnierz OT będzie też mógł nabyć kwalifikacje przydatne w Siłach Zbrojnych RP przed powołaniem do terytorialnej służby wojskowej, a następnie ubiegać się o zwrot kosztów nabytych kwalifikacji. Szczegóły powyższej propozycji regulować będzie Rozporządzenie MON w sprawie kwalifikacji żołnierzy Obrony Terytorialnej przydatnych w Siłach Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Ponadto żołnierz OT w czasie pełnienia terytorialnej służby wojskowej będzie mógł ubiegać się o dofinansowanie studiów, nauki i kursów, którego zasady zostaną doprecyzowane w Rozporządzeniu MON w sprawie udzielania żołnierzom pełniącym terytorialną służbę wojskową dofinansowania kosztów studiów lub nauki albo stażu, kursu lub specjalizacji.

Bliższych informacji udziela:

Wojskowa Komenda w Białymstoku: tel. 261 398 220 lub 261 398 260 / Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
I Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej:  tel. 261 398 941
Szef Wydziału Rekrutacji Wojskowej Komendy Uzupełnień w Białymstoku mjr Mariusz Zawadzki tel. 261 398 821

Źródło: http://bialystok.wku.wp.mil.pl

opr./jj/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv