wtorek, 16 maj 2017 15:09

Z cyklu kilka porad na… kleszcze

Coraz ładniejsza pogoda sprzyja spacerom i wycieczkom w plener. Niestety wielu z nas, urzekniętych urokami natury, zapomina o czyhających w niej niebezpieczeństwach. Kleszcze to jedno z najgroźniejszych dla człowieka zagrożeń naturalnych. Radzimy, jak się przed nimi chronić i, co zrobić jeżeli jednak dojdzie do ukłucia.

 

Kleszcze spotkać można przede wszystkim: w lasach liściastych i mieszanych, na obszarach trawiastych, w gęstych zaroślach, paprociach, na terenach zieleni miejskiej. Szczególnie przyciąga je ciepło, ruch powietrza oraz zapach potu.

Każdy z nas zna zapewne główną zasadę obowiązującą po powrocie z miejsc, w których mogą występować kleszcze. Należy dokładnie obejrzeć całe ciało i głowę. Kleszcze najczęściej „wybierają” miejsca, gdzie skóra jest najdelikatniejsza (na rękach, nogach, głowie – na granicy włosów i za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach oraz fałdach skórnych).

Wypuszczając się w miejsca najczęstszego występowania tych insektów, pamiętać należy o odpowiednim przygotowaniu.

  • To przede wszystkim odpowiedni ubiór: bluza z długimi rękawami (najlepiej ze ściągaczami), długie spodnie, zakryte buty oraz czapka. Ważne jest też, aby ubranie było w jasnych kolorach, gdyż na takim łatwiej kleszcza zauważyć.
  • Warto jest też zaopatrzyć się w produkty odstraszające kleszcze. Dostępne są w większości sklepów i aptekach. Nanosi się je bezpośrednio na skórę lub odzież.
  • Można także pomyśleć o szczepieniu przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu. Niestety na drugą z przenoszonych przez kleszcze chorób, czyli boleriozę, szczepionki nie ma.

Jeżeli mimo zastosowanych środków ostrożności, kleszcz nas ukłuje, trzeba go w umiejętny sposób usunąć. Ministerstwa Zdrowia radzi, jak to zrobić:

1.    Przygotuj plastikową pęsetę i wodę utlenioną lub 40% alkohol do dezynfekcji. Alternatywą dla pęsety są miniaturowe pompki ssące, plastikowe „kleszczołapki” dostępne w aptekach. Uwaga! Metalowa pęseta może okazać się zbyt ostra i uciąć kleszcza, zamiast go złapać.
2.    Chwyć kleszcza tuż przy skórze, za przednią część ciała i zdecydowanym ruchem pociągnij ku górze.
3.    Dokładnie umyj ręce i zdezynfekuj miejsce ukłucia.
4.    Obserwuj miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi niepokojąca zmiana, skonsultuj się z lekarzem.

Pamiętaj! Nie można wykręcać kleszcza bezpośrednio palcami ani za pomocą substancji natłuszczających. To może spowodować zatkanie tchawek (narządu wymiany gazowej) kleszcza, a następnie jego wymioty, które przyśpieszają przedostanie się bakterii i wirusów do ciała ukłutego. Jeśli nie jesteś pewny, czy będziesz umiał właściwie usunąć kleszcza, zgłoś się do najbliższego punktu medycznego lub lekarza! – czytamy na www.mz.gov.pl.

Podstawowe informacje o chorobach:

Bolerioza. Pierwsze objawy chorobowe mogą pojawić się po około 10 – 14 dniach od ukłucia. Typowym objawem boreliozy są zmiany skórne w postaci pierścieniowatego rumienia wędrującego, który występuje u ok. 40 do 50% chorych. Typowy rumień ma średnicę przekraczającą 5 cm. Początkowo ma on kształt koła o średnicy 1 – 1,5 cm, które się powiększa, blednie od środka i zanika. Rumień nie zawsze jest widoczny.

Kleszczowe Zapalenie Mózgu. Objawy występują po około 7 – 14 dniach od kontaktu z kleszczem. Mają charakter grypopodobny i trwają przez tydzień. Przebieg choroby może być ciężki, niekiedy może prowadzić do kalectwa, a nawet śmierci. Zdarza się jednak, że zakażenie przebiega bezobjawowo.

Opr. na podst. www.mz.gov.pl/ Zdjęcia: pixabay.com/jj/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv