środa, 24 sierpień 2016 15:15

INTERWENCJA: Kłopotliwy znak drogowy [Zdjęcia]

Jeden z naszych Czytelników zgłosił się do nas ze swoimi wątpliwościami, odnośnie znaku ustawionego przy Sokólskim Ośrodku Kultury (zakaz zatrzymywania). Czy za zatrzymanie się w tym miejscu grozi nam mandat? Sprawdź, co ustaliliśmy.

W wiadomości od Pana Jerzego, czytamy:

"Sprawa dotyczy znaku B-36 (zakaz zatrzymywania), ustawionego od frontu Sokólskiego Ośrodka Kultury.       

Czy dotyczy placu przed Ośrodkiem, czy części parkingu przed Stokrotką, który należy do Administratora terenu, czyli dyrektora SOK, czy jednego i drugiego? Pod znakiem nie ma żadnej tabliczki, która by to określała. Znak ten stoi poza pasem drogowym i zarządca drogi tego znaku nie postawił - który jest uprawniony do stawiania znaków drogowych. Z moich informacji wynika, że został ustawiony na wniosek dyrektora SOK.      

Z przepisów prawa o ruchu drogowym wynika również, iż złamanie zakazu zatrzymywania, nie skutkuje w tym przypadku, żadnymi konsekwencjami prawnymi, ponieważ nie zagraża to bezpośredniemu bezpieczeństwu w ruchu drogowym. Gdyby pod znakiem była tabliczka określająca opłatę za parking do opłacenia w kasie SOK, to już zupełnie inna sprawa.

Tabliczki na murze SOK informujące o zakazie parkowania, w rozumieniu prawa też nie są znakami drogowymi, a jedynie informującymi.

Uprzejmie proszę Szanowną redakcję o wyjaśnienie powyższych informacji i powiadomienie internautów na portalu, ponieważ spotkałem się z różną interpretacją znaczenia tego znaku drogowego."

- Z ustaleń w Urzędzie Miejskim w Sokółce wynika, iż znak B-36 zakaz zatrzymywania się znajdujący się przed Sokólskim Ośrodkiem Kultury został ustawiony na wniosek dyrektora SOK. - poinformował nas Krzysztof Sańko, Wydział Gospodarki Komunalnej i Rolnictwa.

- Wszystkie znaki, które są ustawione dotyczą drogi, strefy ruchu albo strefy zamieszkania. Znak ten nie dotyczy placu ani parkingu. Znak zakazu dotyczy jezdni i chodnika po stronie, po której został ustawiony. Za parkowanie w miejscu niedozwolonym (chodnik, jezdnia) jest mandat w wysokości 100 zł i 1 pkt karny. Jeśli właściciel posesji nie życzy sobie, aby tam stawać, ze względów grzecznościowych nie należałoby tam parkować bo to jest teren, w tym przypadku, Sokólskiego Ośrodka Kultury. Jednakże nie ma za to kary. - mł. insp. Krzysztof Pawłowski, I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Sokółce.

 - W tej chwili znak dotyczy skwerku, na którym stoi i nie zabrania zatrzymywania się na placu SOK. Parkowanie tam nie jest objęte karą grzywny. – tłumaczy Robert Grzesik, Komendant Straży Miejskiej w Sokółce

Jeśli masz problem i nie wiesz jak go rozwiązać, napisz do nas na: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., lub zadzwoń pod nasz numer Interwencyjny: 85 688 45 00. Nasi dziennikarze z chęcią Wam pomogą.

/mk/jj/

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv