wtorek, 10 marzec 2015 17:03

Udało im się zatrzymać czas. Wystawa i Izba Regionalna w ZS w Nowym Dworze [Zdjęcia]

Dziś w Zespole Szkół w Nowym Dworze uroczyście otwarto wystawę „Mieszkańcy gminy Nowy Dwór na starych fotografiach”.

Wystawa to 208 zdjęć z prywatnych kolekcji mieszkańców gminy. Większość z nich pochodzi z przełomu XIX i XX wieku. Mają one na celu pokazanie i pogłębienie wiedzy na temat lokalnych miejscowości i ludzi w nich żyjących. To też sposób ukierunkowania, przed wszystkim młodzieży, na dostrzeganie dziedzictwa kulturowego regionu.

Uczniowie szkoły przygotowali dziś część artystyczną „Zatrzymać na chwilę czas…”. Zaprezentowali również postać Feliksa Arszułowicza, którego obrazy wzbogaciły Szkolną Izbę Regionalną. Ta powstała w 2013 roku. Teraz została poszerzona o kolejne pomieszczenia i eksponaty. Znaleźć w niej można m.in.: elementy związane z wystrojem wiejskiej kuchni z atrapą pieca kuchennego, zbiór naczyń glinianych, lamp naftowych i ceramiki z dawnych lat, ręcznie wykonane łóżka, stoły, przedmioty codziennego użytku, krosna, stroje ludowe, przedwojenne modlitewniki i różańce, rękodzieło okolicznych mieszkańców, stare dokumenty, zbiory gazet i czasopism.

To tylko niektóre z nich. Cały zbiór jest bardzo imponujący. Zgromadzone eksponaty zebrane zostały przez nauczycieli, uczniów, rodziców i okolicznych mieszkańców. Dzięki Izbie, ocalone zostały od zapomnienia.

Przygotowanie zarówno wystawy, jak i zagospodarowanie Szkolnej Izby Regionalnej, to efekt pracy i zaangażowania wielu osób. Dyrektor szkoły Małgorzata Sasimowicz podziękowała dziś za to m.in.: Krystynie Kulmaczewskiej, Irenie Klemienia, Januszowi Bielawskiemu czy wójtowi Andrzejowi Humiennemu. Wyrazy uznania otrzymali też rodzice uczniów. Również dzięki nim, zaproszeni dziś goście mogli skosztować domowej roboty słodkich wypieków.

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
tel: 662 432 320 e-mail: reklama@sokolka.tv