niedziela, 01 marzec 2015 18:09

Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych [Zdjęcia]

Wczoraj w Sokółce uroczyście obchodzono Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Pierwsza część obchodów rozpoczęła się Mszą św. w kościele św. Antoniego. Po niej, zebrani przemaszerowali pod byłą siedzibę UB i MO przy ulicy Dąbrowskiego 12. Tam wysłuchali przemówień: Burmistrz Sokółki Ewy Kulikowskiej, Starosty Sokólskiego Piotra Rećko i Krzysztofa Promińskiego z Klubu Historycznego „Oracza”. Odczytano także listy od Marszałka Mieczysława Baszko, Wojewody Andrzeja Meyera i posła Dariusza Piontkowskiego, którzy nie mogli uczestniczyć w uroczystościach.

Po przemowach odsłonięto tablicę upamiętniającą żołnierzy podziemia antykomunistycznego. Znajduje się na niej napis „Miejsce uświęcone krwią Polaków. W tym budynku w latach 1944-1956 funkcjonariusze Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego dokonali mordów oraz torturowali żołnierzy Podziemia Niepodległościowego. Ofiarom wieczna cześć i chwała” oraz podpis - Stowarzyszenie Historyczne im. Bohaterów Ziemi Sokólskiej. Poświecenia tablicy dokonał proboszcz Stanisław Gniedziejo. Następnie delegacje złożyły kwiaty przed wejściem do budynku.

Tę część uroczystości zakończyła niezwykle realistyczna inscenizacja historyczna zdobycia posterunku, w wykonaniu Stowarzyszenia Grupa Wschód z Białegostoku. Już niebawem na nasze stronie internetowej pojawi się relacja wideo z tego widowiska.

 

Kontakt


SOKÓŁKA TV SP. Z O.O
ul. Sikorskiego 25
16-100 Sokółka

tel: 666 828 883
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

REGON: 368683063
NIP: 5451817935
Numer KRS: 0000702479

Reklama

Czynne od pn-pt w godzinach 8:00 - 16:00
e-mail: reklama@sokolka.tv